HTML

2009.02.10. 22:44 Botty

C.P.g.

http://gallai.net/ami-engem-illet/zenekarok/privat-rocktortenet---a-cpg.html

Noha az egyszer már említett szegedi CPg (Come on Punk group) egyike a legfon­osabb hazai punk-bandáknak, mégis – a sajtónak köszön­tetően - a legtöbb félreértés róluk élt a köztudatban. Talán legjobb, ha információért az illetékesekhez fordulunk. A ha­talom képviselői ugyanis valóban mindent tudtak:

 

A pesti központi kerületi bíróság Budapesten, 1983. évi no­vember hó 17. és 18. valamint 1984 évi január hó 13. és febru­ár hó 7. napján nyilvánosan megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő itéletet:

 

Az 1983. július 27-től őrizetben volt, július 30-tól előzetes letartóztatásban lévő I. rendű Benkó Zoltán

-aki Szegeden született 1963...

 

Az 1983. október 3-tól előzetes letartóztatásban lévő II. rendű Haska Béla

– aki Szegeden született 1964. december..

 

Az 1983.október 3-tól előzetes letartóztatásban lévő III. rendű Nagy Zoltán,

-aki Bácsalmáson született 1964. augusztus...

 

Az 1983. augusztus 3-tól őrizetben volt, augusztus 5-töl szeptember 2-ig előzetes letartóztatásban volt, azóta szabad­lábon lévő IV. rendű fiatalkorú Varga Zoltán,

-aki Kalocsán született 1966. október...

 

Bűnös: nagy nyilvánosság előtt, csoport tagjaként, folytatóla­gosan elkövetett izgatás büntettében, mint társtettes.

 

Indoklás:

A bíróság a következőket állapította meg: A vádlottak egyéni­leg tanultak zenélni. I. r. Benkő Zoltán 1979-ben Szegeden alapította meg CPg elnevezéssel amatőr együttesét, melynek a kezdetektől tagja volt III. r. Nagy Zoltán is. 1981. év folyamán az együttessel – az általuk elkövetett irányzat miatt – külön­böző problémák voltak. Foglalkozott velük 1981. év elején a „Csöves jelenség" c. cikksorozatában a Dél Magyarország c. megjelenő helyi újság is. A városi KISZ-bizottság is folytatott beszélgetést a zenekar tagjaival.

Nyilván ennek hatására a zenekar másik három tagja 1981. év folyamán kivált az együttesből és helyükre II. r. Haska Béla és IV. r. fik. Varga Béla került. A CPg. együttes kezdettől a punk irányzatot követte. Az I. r. vádlott volt a szólógitáros, gyakorlatilag ő vezette az együttest. II. r. vádlott énekesként, III. r. vádlott dobosként, N r. fikk vádlott basz­szusgitárosként vett részt az együttesben. Az együttes tagjai és különösen az I. r. vádlott anarchistának, nihilistának val­lották magukat, ez az életérzés, felfogás jelent meg dalaik szövegének többségében.

"Elég volt a párducnadrágos, bőrdzsekis sablonokból. Éljen a melegítő!" (CPg)

 Az ilyen módon kialakult műsorukat elsősorban fiatalokból álló 50-100-150 fős hallgatóság előtt adták elő, azzal a céllal, hogy a hallgatóságukat saját életről való felfogásuk irányába befolyásolják.

A CPg együttes 1980. január tizedikén, tehát amikor még a II. és IV. r. vádlottak nem szerepeltek benne, Szegeden a Déri Miksa Szakközépiskolában az alábbi három számot adták elő: „Gáz-blues', „Rohadt angyalok', „Meseország". A KISZ-bizottságon folytatott beszélgetés, illetve a Dél Magya­rországban megjelent cikksorozat után egyre szűkült az együttes fellépési lehetősége, amiért is az 1. r. vádlott kezde­ményezésére a zenekar tagjai elhatározták, hogy Budapestre jönnek.

 

Az itteni fellépési lehetőségek előkészítése céljából az I. r. vádlott kapcsolatot létesített a Beatrice együttes vezetőjével, Nagy Ferenccel, akinek segítségével fellépési lehetőségük nyílt 1982. tavaszán a budapesti Marx Károly Közgazdasági Egyetem klubjában Ilyen módon a CPg együttes 1982. no­vemberében a Veszprémi Egyetem aulájában, december 30-­án Budapesten a Fiatal Művészek Klubjában, 1983. januárjá­ban és februárjában a budapesti Meggyfa utcai „Mozaik" ifjú­sági klubban, és ugyancsak februárban valamint március 5­-én a Kozák téri Ifjúsági Házban léptek fel.

Az utóbbi négy fellépésük punk-koncert keretében történt, melynek szervezésekor az ifjúsági klubok vezetői nem ellenőrizték előzetesen az előadásra kerülő dalok szövegét, sőt azok elhangzása után sem tettek intézkedést, a rendezvényt pedig szabálytalanul „táncmulatság"-ként engedélyeztették. .... Az egyes fellépéseken teljes terjedelemben vagy részben az alábbi hét zeneszámot adták elő: »Áll egy ifjú élmunkás a té­ren" „Mindenki tetű", Anarchiát!", „Primitív bunkók", „Báb vagy,!', „Cselszövő",

„SS-20". A „Cselszövő" c. számhoz 1982. novembere után „Van helyette másik!" kiegészítés került. Az „Ál1 egy ifjú" című dalt Haska Béla az FMK-ban adott koncerten a következő vers­szakkal egészítette ki: „Rohadt büdös kommunista banda / Miért nincsenek ezek felakasztva?!" Az 1983. Március 5-én, a Kozák téri Ifjúsági házban tartott előadáson .... a II. r. vádlott az itt jelenlévő, közel száz fős hallgatóság előtt egy élő csirkét tépett szét illetve darabolt fel késsel és azt a fiatalok közé dobálta.

 

III. r. Nagy Zoltán vádlott Budapestre költözésűket kö­vetően, az albérleti szobájában tartott, a gyakorláshoz hasz­nált dobra spray-vel egy kb. 15 cm átmérőjű horogkeresetet festett, mely miatt a XVI. ker. rendőrkapitányság 1983. ja­nuár I1-én 19/1/1983. számú határozattal írásbeli figyel­meztetésben részesítette.

A Budapesti Geodéziai Vállalat Művelődési Bizottsága Borza Marietta festményeiből 1983.

március 15. és 25 között kiállí­tást rendezett. I. és II. r. vádlott 1983. március 16-án a kiállí­tásra elmentek, és annak vendégkönyvébe I. r. vádlott a következőket írta:

 

»Le a szabályokkal!

A földbe kell taposni minden szokást, rendet, hagyományt! Az öngyilkosok országa, az alkoholisták országa, a tejtett mun­kanélküliség országa vagyunk. Húsbavágó gyilkos akciókat akarok – nem képeket!

Azt akarom, hogy hulljon a férges. Tetterős férfiak sodró há­borúját! Sértődést, verekedést, az erkölcs lerombolását, majd felépítését!

NEM VAGYUNK FASISZTÁK!

Okos emberek vagyunk. Azzal söprünk el bennetek, hogy jobbak vagyunk! Az avultságotokba buktok bele s nem a bürokratikus akadályokba, pedig saját fegyveretekkel kéne lelőni titeket...

NÉZŐK, és neked MŰVÉSZNŐ!

Imádkozom, hogy nyugodt életed legyen, és forradalmunk, mely fejlettebb lesz minden eddiginél, ne találjon életben! Ui. Pengével vágod ki vagy ollóval? III. 16. Egy forradalom másnapja. "

 

....A tényállás szerint a vádlottak a CPg együttes keretein be­lül megvalósított magatartásukkal a Magyar Népköztársaság alkotmányos rendje, szövetségi, barátsági és együttműködés­re irányuló nemzetközi kapcsolata elleni érzelmeket igyekezett szítani, mégpedig nihilista alapon, tehát gyűlöletkeltési szán­dékkal. ( ...) Az előadott számok alapvetően a rendőrök, a kommunisták, a Magyar Népköztársaság vezetői és az al­kotmányos rend, illetve a „Cselszövő" és az „SS-20" a Szov­jetunió, tehát a Magyar Népköztársaság nemzetközi kapcso­lata ellen irányulnak."

 

Ennyi a CPg rövid története a hatóság szemszögéből.. Mit is lehetne ehhez még hozzátenni?

 

 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://bottika.blog.hu/api/trackback/id/tr32935882

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása